C274AC35350SA0J
Mfr.Part #
C274AC35350SA0J
Description
CAP FILM 35UF 5% 470VAC RADIAL
Stock
183
In Stock :
183
Film Capacitors
Factory Lead Time :
26 Weeks
Published :
2002
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Radiation Hardening :
No
Height :
96mm
Size / Dimension :
1.969Dia 50.00mm
Voltage - Rated DC :
470V
Voltage :
470V
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Capacitance :
35μF
Voltage - Rated AC :
470V
Motor Run; Motor Start
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Height Seated (Max) :
3.740 95.00mm
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
50mm
Datasheets
C274AC35350SA0J
Introducing Film Capacitors KEMET C274AC35350SA0J from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Chassis, Stud Mount, Voltage:470V, Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-25°C~85°C, C274AC35350SA0J pinout, C274AC35350SA0J datasheet PDF, C274AC35350SA0J amp .Beyond Film Capacitors KEMET C274AC35350SA0J ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C274AC35350SA0J
C274 35μF Film Capacitor ±5% Radial, Can Quick Connect - 0.250 (6.3mm) 470V-DC 470V-AC Polypropylene (PP)
C274AC35350SA0J Overview
Devices with a -25°C~85°C temperature capability can be operated.