C274AC35300AA0J
Mfr.Part #
C274AC35300AA0J
Description
CAP FILM 30UF 5% 470VAC RADIAL
Stock
49
In Stock :
49
Film Capacitors
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
SPECIAL
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Size / Dimension :
1.772Dia 45.00mm
Height Seated (Max) :
3.740 95.00mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
REACH SVHC :
No SVHC
Applications :
Motor Run; Motor Start
Lead Pitch :
13.4112mm
Voltage - Rated AC :
470V
Current Rating :
4.43A
Voltage - Rated DC :
470V
Bulk
Pbfree Code :
yes
Published :
2015
Mount :
Chassis Mount
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Lead Spacing :
0.528 13.40mm
Diameter :
45mm
Height :
94.5mm
Package / Case :
Radial, Can
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
26 Weeks
Capacitance :
30μF
Datasheets
C274AC35300AA0J
KEMET C274AC35300AA0J
C274 30μF Film Capacitor ±5% Radial, Can Quick Connect - 0.250 (6.3mm) 470V-DC 470V-AC Polypropylene (PP) Chassis Mount
C274AC35300AA0J Overview
Electrical devices have 0.528 13.40mm lead spacing.Its current rating is 4.43A.Temperatures of -25°C~85°C are suitable for operating the device.
C274AC35300AA0J Features
a current rating of 4.43A