C274AC35200AA0J
Mfr.Part #
C274AC35200AA0J
Description
CAP FILM 20UF 5% 470VAC RADIAL
Stock
169
In Stock :
169
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Height :
74mm
Published :
2014
Motor Run; Motor Start
Height Seated (Max) :
2.992 76.00mm
Current Rating :
2.95A
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated AC :
470V
Diameter :
45mm
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Series :
C274
Size / Dimension :
1.772Dia 45.00mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Capacitance :
20μF
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated DC :
470V
Lead Spacing :
0.528 13.40mm
Dielectric :
PP
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
13.4112mm
Datasheets
C274AC35200AA0J
KEMET C274AC35200AA0J
C274 FILM CAPACITOR Radial Can Film Capacitor 1.772Dia 45.00mm ±5% 20muF 470V