C274AC35180AA0J
Mfr.Part #
C274AC35180AA0J
Description
CAP FILM 18UF 5% 470VAC RADIAL
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated AC :
470V
Motor Run; Motor Start
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Height :
74mm
Size / Dimension :
1.772Dia 45.00mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating :
2.66A
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated DC :
470V
Lead Spacing :
0.528 13.40mm
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Capacitance :
18µF
Diameter :
45mm
Height Seated (Max) :
2.992 76.00mm