C274AC35120SA0J
Mfr.Part #
C274AC35120SA0J
Description
CAP FILM 12UF 5% 470VAC RADIAL
Stock
130
In Stock :
130
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Voltage :
470V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Published :
2002
Height :
73.5mm
Polypropylene (PP)
Height Seated (Max) :
2.972 75.50mm
Voltage - Rated AC :
470V
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
12μF
Datasheets
C274AC35120SA0J
Introducing Film Capacitors KEMET C274AC35120SA0J from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C~85°C, Voltage:470V, Mounting Type:Chassis, Stud Mount, Package / Case:Radial, Can, C274AC35120SA0J pinout, C274AC35120SA0J datasheet PDF, C274AC35120SA0J amp .Beyond Film Capacitors KEMET C274AC35120SA0J ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.