C274AC35120AA0J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C274AC35120AA0J
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 12UF 5% 470VAC RADIAL
Stock
45
In Stock :
45
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Lead Spacing :
0.528 13.40mm
Current Rating :
1.77A
Pbfree Code :
yes
Mount :
Chassis Mount
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Capacitance :
12μF
Series :
C274
Packaging :
Bulk
Diameter :
35mm
Dielectric :
PP
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Height :
73.5mm
Factory Lead Time :
26 Weeks
Applications :
Motor Run; Motor Start
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
470V
Published :
2002
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Height Seated (Max) :
2.972 75.50mm
Lead Pitch :
13.4112mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
470V
Datasheets
C274AC35120AA0J
KEMET C274AC35120AA0J
C274 12μF Film Capacitor ±5% Radial, Can Quick Connect - 0.250 (6.3mm) 470V-DC 470V-AC Polypropylene (PP) Chassis Mount
C274AC35120AA0J Overview
0.528 13.40mm is the lead spacing of this electrical device.In this electrical device, the current rating is 1.77A.It is capable of operating at -25°C~85°C degrees Celsius.
C274AC35120AA0J Features
a current rating of 1.77A