C274AC35100SA0J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C274AC35100SA0J
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 10UF 5% 470VAC RADIAL
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Package / Case :
Radial, Can
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Height :
73.5mm
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Dielectric :
PP
Voltage - Rated AC :
470V
Voltage :
470V
Series :
C274
Applications :
Motor Run; Motor Start
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
2.972 75.50mm
Published :
2002
Capacitance :
10μF
Factory Lead Time :
26 Weeks
Datasheets
C274AC35100SA0J
Introducing Film Capacitors KEMET C274AC35100SA0J from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-25°C~85°C, Mounting Type:Chassis, Stud Mount, Voltage:470V, C274AC35100SA0J pinout, C274AC35100SA0J datasheet PDF, C274AC35100SA0J amp .Beyond Film Capacitors KEMET C274AC35100SA0J ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C274AC35100SA0J
C274 10μF Film Capacitor ±5% Radial, Can Quick Connect - 0.250 (6.3mm) 470V-AC Polypropylene (PP)
C274AC35100SA0J Overview
In a temperature range of -25°C~85°C, the device can be operated.