C274AC35100AA0J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C274AC35100AA0J
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 10UF 5% 470VAC RADIAL
Stock
71
In Stock :
71
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Height :
73.5mm
Dielectric :
PP
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Factory Lead Time :
26 Weeks
Series :
C274
Voltage - Rated AC :
470V
Current Rating :
1.47A
Applications :
Motor Run; Motor Start
Mount :
Chassis Mount
Capacitance :
10μF
Lead Spacing :
0.528 13.40mm
Diameter :
35mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Published :
2015
Lead Pitch :
13.4112mm
Voltage - Rated DC :
470V
Height Seated (Max) :
2.972 75.50mm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
C274AC35100AA0J
KEMET C274AC35100AA0J
C274 10μF Film Capacitor ±5% Radial, Can Quick Connect - 0.250 (6.3mm) 470V-DC 470V-AC Polypropylene (PP) Chassis Mount
C274AC35100AA0J Overview
Electrical devices have 0.528 13.40mm lead spacing.Its current rating is 1.47A.Temperatures of -25°C~85°C are suitable for operating the device.
C274AC35100AA0J Features
a current rating of 1.47A