C2225X474KBRACAUTO
Mfr.Part #
C2225X474KBRACAUTO
Description
CAP CER 0.47UF 630V X7R 2225
Stock
251
In Stock :
251
Ceramic Capacitors
Number of Terminals :
2
Series :
SMD Auto X7R HV Flex
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
RoHS Status :
RoHS Compliant
RoHS :
Details
Capacitance Value :
0.47uF
Case Style :
Ceramic Chip
Brand :
Voltage - Rated :
630V
Voltage :
630Vdc
Temperature Coefficient :
X7R
Size (mm) :
5.9 X 6.4 X 2.5
Dielectric :
X7R
Product Length (mm) :
5.9
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Height :
2.7 mm
Length :
6.4 mm
Product Height (mm) :
2.5
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination :
Flexible (Soft)
Tolerance :
10%
Mounting :
Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Capacitance :
0.47 uF
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Tradename :
FT-CAP
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Construction :
Flat
Ratings :
AEC-Q200
Microwave Application :
No
Features :
Low ESL, Soft Termination, High Voltage
Thickness (Max) :
0.106 (2.70mm)
Base Product Number :
C2225X
HTS :
Size / Dimension :
0.232 L x 0.252 W (5.90mm x 6.40mm)
Width :
5.9 mm
Packaging :
Tape and Reel
ECCN (US) :
EAR99
Product :
General Type MLCCs
Capacitors
Product Depth (mm) :
6.4
Class :
Class 2
Failure Rate :
Package / Case :
2225
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Qualification :
AEC-Q200
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Dissipation Factor (%) :
2.5
Termination Style :
Pad
Height - Seated (Max) :
Type :
Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C2225X474KBRACAUTO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:630Vdc, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:2225, Type:Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor, C2225X474KBRACAUTO pinout, C2225X474KBRACAUTO datasheet PDF, C2225X474KBRACAUTO amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C2225X474KBRACAUTO ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C2225X474KBRACAUTO
SMD Auto X7R HV Flex 0.47 uF 630V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.232 L x 0.252 W (5.90mm x 6.40mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2225