C2225X334KBRAC7800
Mfr.Part #
C2225X334KBRAC7800
Description
CAP CER 0.33UF 630V X7R 2225
Tolerance :
±10%
Series :
SMD Comm X7R HV Flex
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination Style :
SMD/SMT
Ratings :
Termination :
Flexible (Soft)
Features :
Low ESL, Soft Termination, High Voltage
Type :
Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Length :
6.4 mm
Height - Seated (Max) :
Base Product Number :
C2225X
Width :
5.9 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Class :
Class 2
Package :
Cut Tape (CT)
Voltage - Rated :
630V
Capacitance :
0.33 µF
Thickness (Max) :
0.087" (2.20mm)
Dielectric :
X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Product :
General Type MLCCs
Size / Dimension :
0.232" L x 0.252" W (5.90mm x 6.40mm)
Applications :
Boardflex Sensitive
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
KEMET C2225X334KBRAC7800
SMD Comm X7R HV Flex 0.33 μF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.232" L x 0.252" W (5.90mm x 6.40mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)