C2225X101JDGACAUTO
Mfr.Part #
C2225X101JDGACAUTO
Description
SMD AUTO C0G HV FLEX, CERAMIC, 1
Stock
858
In Stock :
858
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Tolerance :
±5%
Product :
General Type MLCCs
Dielectric :
C0G (NP0)
Lead Style :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Subcategory :
Capacitors
Termination Style :
SMD/SMT
Qualification :
AEC-Q200
RoHS :
Details
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.232" L x 0.252" W (5.90mm x 6.40mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Series :
SMD Auto C0G HV Flex
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Tradename :
FT-CAP
Features :
Low ESL, Soft Termination, High Voltage
Type :
Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitors
Termination :
Flexible (Soft)
Package :
Tape and Reel (TR)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Brand :
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Height :
1.6 mm
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Class :
Class 1
Length :
6.4 mm
Packaging :
MouseReel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
100 pF
Height - Seated (Max) :
Failure Rate :
Width :
5.9 mm
KEMET C2225X101JDGACAUTO
SMD Auto C0G HV Flex 100 pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.232" L x 0.252" W (5.90mm x 6.40mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
C2225X101JDGACAUTO Overview
Programs on this device are of 0.232" L x 0.252" W (5.90mm x 6.40mm) size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G, NP0 being the highest temperature coefficient.
C2225X101JDGACAUTO Features
a size/dimension of 0.232" L x 0.252" W (5.90mm x 6.40mm)