C2225C822J5GAC7800
Mfr.Part #
C2225C822J5GAC7800
Description
CAP CER 8200PF 50V NP0 2225
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-55°C
Multilayer :
yes
Max Operating Temperature :
125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
5%
Length :
5.6mm
Dielectric :
C0G
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
Height :
1mm
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
6.3mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
8.2nF
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
KEMET C2225C822J5GAC7800
8.2nF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 2225
C2225C822J5GAC7800 Overview
The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
C2225C822J5GAC7800 Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V