C2225C821KZGAC7800
Mfr.Part #
C2225C821KZGAC7800
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 820PF 2.5KV NP0 2225
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
2500V (2.5kV)
Ratings :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.220 L x 0.252 W (5.60mm x 6.40mm)
Failure Rate :
Lead Style :
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Thickness (Max) :
0.071 (1.80mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
820 pF
Series :
SMD Comm C0G HV
Base Product Number :
C2225C
Features :
Low ESL, High Voltage
Datasheets
C2225C821KZGAC7800
KEMET C2225C821KZGAC7800
SMD Comm C0G HV 2225 5763Metric Ceramic Capacitor 0.220L x 0.252W 5.60mm x 6.40mm C0G NP0 ±10% 820pF