C2225C564KARAC7800
Mfr.Part #
C2225C564KARAC7800
Description
CAP CER 0.56UF 250V X7R 2225
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
10%
Height :
1.3mm
Pbfree Code :
yes
Dielectric :
X7R
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
560nF
Voltage - Rated DC :
250V
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Length :
5.6mm
Depth :
6.4mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
KEMET C2225C564KARAC7800
560nF Ceramic Capacitor 10% 2225
C2225C564KARAC7800 Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.With the voltage 250V, it is capable of operating.
C2225C564KARAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 250V