C2225C564JARAC7800
Mfr.Part #
C2225C564JARAC7800
Description
CAP CER 0.56UF 250V X7R 2225
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
5.6mm
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
5%
Pbfree Code :
yes
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
X7R
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
250V
Height :
1.3mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Depth :
6.4mm
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
560nF
KEMET C2225C564JARAC7800
560nF Ceramic Capacitor 5% 2225
C2225C564JARAC7800 Overview
The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.With a voltage of 250V, it can operate.
C2225C564JARAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 250V