C2225C563JDRAC7800
Mfr.Part #
C2225C563JDRAC7800
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.056UF 1KV X7R 2225
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Features :
Low ESL, High Voltage
Size / Dimension :
0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Failure Rate :
Lead Style :
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Series :
SMD Comm X7R HV
Capacitance :
0.056 µF
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Product Status :
Active
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Tolerance :
±5%
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Base Product Number :
C2225C
Datasheets
C2225C563JDRAC7800
KEMET C2225C563JDRAC7800
SMD Comm X7R HV 0.056 μF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
C2225C563JDRAC7800 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm).As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
C2225C563JDRAC7800 Features
a size/dimension of 0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)