C2225C474MBRAC7800
Mfr.Part #
C2225C474MBRAC7800
Description
CAP CER 0.47UF 630V X7R 2225
Stock
68
In Stock :
68
Size / Dimension :
0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Package :
Digi-Reel?
Lead Spacing :
Features :
Low ESL, High Voltage
Ratings :
Series :
SMD Comm X7R HV
Lead Style :
Tolerance :
±20%
Capacitance :
0.47 µF
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Base Product Number :
C2225C
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
630V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Failure Rate :
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
KEMET C2225C474MBRAC7800
SMD Comm X7R HV 0.47 μF 630V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)