C2225C474M1RAC7800
Mfr.Part #
C2225C474M1RAC7800
Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R 2225
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
470nF
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Package / Case :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Width :
6.4mm
Multilayer :
yes
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
20%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
5.6mm
Depth :
6.3mm
Pbfree Code :
yes
Min Operating Temperature :
-55°C