C2225C474KBRACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C2225C474KBRACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2225 470NF 630V X7R 10%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
630V
Size / Dimension :
0.220Lx0.252W 5.60mmx6.40mm
Series :
SMD Auto X7R HV
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
Factory Lead Time :
34 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.106 2.70mm
Capacitance :
0.47µF
Feature :
Low ESL, High Voltage
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
KEMET C2225C474KBRACAUTO
SMD Auto X7R HV 0.47μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.220Lx0.252W 5.60mmx6.40mm -55°C~125°C Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)