C2220X164MFRLCAUTO
Mfr.Part #
C2220X164MFRLCAUTO
Description
CAP CER 0.16UF 1.5KV X7R 2220
X7R
Height - Seated (Max) :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Subcategory :
Capacitors
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Lead Style :
Brand :
Thickness (Max) :
0.217" (5.50mm)
Qualification :
AEC-Q200
Product Status :
Active
Tolerance :
±20%
Width :
5 mm
Series :
KONNEKT Auto X7R
Package :
Tape and Reel (TR)
Termination :
Flexible (Soft)
Length :
5.9 mm
Class :
Class 2
Capacitance :
0.16 μF
Lead Spacing :
Termination Style :
SMD/SMT
Features :
Low ESL (Stacked), Soft Termination, High Voltage
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
1500V (1.5kV)
RoHS :
Details
Type :
Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product :
General Type MLCCs
Packaging :
MouseReel
Size / Dimension :
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Dielectric :
X7R
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Failure Rate :
Ratings :
AEC-Q200
KEMET C2220X164MFRLCAUTO
KONNEKT Auto X7R 0.16 μF 1500V (1.5kV) Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
C2220X164MFRLCAUTO Overview
A 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm) size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
C2220X164MFRLCAUTO Features
a size/dimension of 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)