C2220X164KFRLC7800
Mfr.Part #
C2220X164KFRLC7800
Description
CAP CER 0.16UF 1.5KV X7R 2220
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
Applications :
Boardflex Sensitive
Failure Rate :
Series :
KONNEKT Comm X7R
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Thickness (Max) :
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated :
1500V (1.5kV)
Capacitance :
0.16 μF
Lead Style :
Lead Spacing :
Features :
Low ESL (Stacked), Soft Termination, High Voltage
KEMET C2220X164KFRLC7800
KONNEKT Comm X7R 0.16 μF 1500V (1.5kV) Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
C2220X164KFRLC7800 Overview
Programs on this device are of 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm) size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
C2220X164KFRLC7800 Features
a size/dimension of 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)