C2220X105KARACAUTO
Mfr.Part #
C2220X105KARACAUTO
Description
CAP CER 1UF 250V X7R 2220
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.232Lx0.197W 5.90mmx5.00mm
Capacitance :
1μF
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
X7R
HTS Code :
Feature :
Soft Termination
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Width :
5mm
Temperature Characteristics Code :
2220 (5750 Metric)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Height :
1.5mm
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Pbfree Code :
Thickness (Max) :
0.065 1.65mm
Voltage - Rated DC :
250V
Length :
5.9mm
Series :
SMD Auto X7R Flex
Operating Temperature :
-55°C~125°C
KEMET C2220X105KARACAUTO
SMD Auto X7R Flex 1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.232Lx0.197W 5.90mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)