C2220X104KDRAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C2220X104KDRAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 2220
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Size (mm) :
5.9 X 5 X 2.5
Voltage :
1000VDC
Dielectric :
X7R
Product Status :
Active
Lead Style :
Mounting :
Surface Mount
Termination Style :
Pad
Lead Spacing :
Series :
SMD Comm X7R HV Flex
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance Value :
0.1uF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Failure Rate :
Ratings :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Applications :
Boardflex Sensitive
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
Product Length (mm) :
5.9
Product Depth (mm) :
5
Product Height (mm) :
2.5
Tolerance :
10%
Size / Dimension :
0.232 L x 0.197 W (5.90mm x 5.00mm)
Length Tolerance (mm) :
±0.75
Depth Tolerance (mm) :
±0.4
Number of Terminals :
2
Height Tolerance (mm) :
±0.2
ECCN (US) :
EAR99
Capacitance :
0.1 µF
Thickness (Max) :
0.106 (2.70mm)
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Microwave Application :
yes
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Packaging :
Tape and Reel
Features :
Low ESL, Soft Termination, High Voltage
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dissipation Factor (%) :
2.5
Construction :
Flat
Case Style :
Ceramic Chip
Base Product Number :
C2220X
Height - Seated (Max) :
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C2220X104KDRAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:2220, Voltage:1000VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, C2220X104KDRAC7800 pinout, C2220X104KDRAC7800 datasheet PDF, C2220X104KDRAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C2220X104KDRAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C2220X104KDRAC7800
SMD Comm X7R HV Flex 0.1 µF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor 10% X7R 0.232 L x 0.197 W (5.90mm x 5.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2220