C2220C944KCRLCAUTO
Mfr.Part #
C2220C944KCRLCAUTO
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
X7R WITH KONNEKT TECHNOLOGY 2220
Stock
194
In Stock :
194
Ceramic Capacitors
Base Product Number :
C2220C
Series :
KONNEKT Auto X7R
Capacitance Tolerance :
± 10%
Thickness (Max) :
0.217" (5.50mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Style :
Lead Spacing :
RoHS :
Details
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Size / Dimension :
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Tradename :
KONNEKT
Height - Seated (Max) :
Dielectric :
X7R
Termination :
Standard
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
AEC-Q200
Length :
5.7 mm
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Termination Style :
SMD/SMT
Width :
5 mm
Packaging :
MouseReel
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Brand :
Product :
General Type MLCCs
Class :
Class 2
Applications :
Automotive
Voltage - Rated :
500V
Product Type :
Ceramic Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
Capacitors
Features :
Low ESL (Stacked), High Voltage
Type :
X7R with KONNEKT Commercial and Automotive Grade MLCCs
Qualification :
AEC-Q200
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Failure Rate :
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.94 μF
Product Status :
Active
Package :
Cut Tape (CT)
KEMET C2220C944KCRLCAUTO
KONNEKT Auto X7R 0.94 μF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)