C2220C824K5RAC7800
Mfr.Part #
C2220C824K5RAC7800
Description
CAP CER 0.82UF 50V X7R 2220
Ceramic Capacitors
Depth :
5mm
Length :
5.6mm
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Dielectric :
X7R
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
820nF
Tolerance :
10%
Height :
1.1mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
KEMET C2220C824K5RAC7800
820nF Ceramic Capacitor 10% 2220
C2220C824K5RAC7800 Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
C2220C824K5RAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 50V