C2220C824J5RAC7800
Mfr.Part #
C2220C824J5RAC7800
Description
CAP CER 0.82UF 50V X7R 2220
Ceramic Capacitors
Height :
1.1mm
Package / Case :
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
5mm
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
X7R
Capacitance :
820nF
Tolerance :
5%
Dielectric Material :
Ceramic
Radiation Hardening :
No
Length :
5.6mm
KEMET C2220C824J5RAC7800
820nF Ceramic Capacitor 5% 2220
C2220C824J5RAC7800 Overview
An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
C2220C824J5RAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 50V