C2220C822JGRAC7800
Mfr.Part #
C2220C822JGRAC7800
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 8200PF 2KV X7R 2220
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Ratings :
Features :
Low ESL, High Voltage
Lead Style :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Base Product Number :
C2220C
Capacitance :
8200 pF
Series :
SMD Comm X7R HV
Product Status :
Active
Tolerance :
±5%
Height - Seated (Max) :
Package :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
Datasheets
C2220C822JGRAC7800
KEMET C2220C822JGRAC7800
SMD Comm X7R HV 8200 pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
C2220C822JGRAC7800 Overview
A 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
C2220C822JGRAC7800 Features
a size/dimension of 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)