C2220C821GZGAC7800
Mfr.Part #
C2220C821GZGAC7800
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 820PF 2.5KV NP0 2220
Ceramic Capacitors
Features :
Low ESL, High Voltage
Lead Spacing :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Base Product Number :
C2220C
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Series :
SMD Comm C0G HV
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±2%
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm)
Thickness (Max) :
0.071 (1.80mm)
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
2500V (2.5kV)
Failure Rate :
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Capacitance :
820 pF
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
Datasheets
C2220C821GZGAC7800
KEMET C2220C821GZGAC7800
SMD Comm C0G HV 820 pF 2500V (2.5kV) Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
C2220C821GZGAC7800 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm).This coefficient equals C0G, NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
C2220C821GZGAC7800 Features
a size/dimension of 0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm)