C2220C564K5RAC7800
Mfr.Part #
C2220C564K5RAC7800
Description
CAP CER 0.56UF 50V X7R 2220
Ceramic Capacitors
Height :
1.1mm
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
560nF
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
10%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Depth :
5mm
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
5.6mm
KEMET C2220C564K5RAC7800
560nF Ceramic Capacitor 10% 2220
C2220C564K5RAC7800 Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
C2220C564K5RAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 50V