C2220C564J1RAC7800
Mfr.Part #
C2220C564J1RAC7800
Description
CAP CER 0.56UF 100V X7R 2220
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
100V
Depth :
5mm
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
560nF
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Tolerance :
5%
Height :
1.1mm
Length :
5.6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric :
X7R
KEMET C2220C564J1RAC7800
560nF Ceramic Capacitor 5% 2220
C2220C564J1RAC7800 Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 100V.
C2220C564J1RAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 100V