C2220C474MBR2CAUTO
Mfr.Part #
C2220C474MBR2CAUTO
Description
CER CAP
Stock
450
In Stock :
450
Ceramic Capacitors
Length :
6mm
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature (Max) :
125°C
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Surface Mount :
yes
Package / Case :
2220
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Negative Tolerance :
20%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Shape :
J BEND
Pbfree Code :
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Reference Standard :
AEC-Q200
Width :
5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Positive Tolerance :
20%
Height :
5mm
Capacitance :
470nF
Dielectric :
X7R
Number of Terminations :
2
KEMET C2220C474MBR2CAUTO
470nF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations 2220