C2220C474J5TACAUTO
Mfr.Part #
C2220C474J5TACAUTO
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2220 470NF 50VDC X8G
Ceramic Capacitors
Brand :
Packaging :
MouseReel
Dielectric :
X8G
Lead Style :
Failure Rate :
Voltage - Rated :
50V
Termination Style :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
X8G
Product Type :
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Lead Spacing :
Capacitance :
0.47 µF
Package :
Digi-Reel?
Height - Seated (Max) :
RoHS :
Details
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Subcategory :
Capacitors
Product Width :
5mm
Product Status :
Active
Qualification :
AEC-Q200
Series :
SMD Auto X8G HT150C
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Product :
Automotive MLCCs
Thickness (Max) :
0.073" (1.85mm)
Capacitance Tolerance :
± 5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Product Length :
5.7mm
Size / Dimension :
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Tolerance :
±5%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
Low ESL, High Temperature
Applications :
Automotive
KEMET C2220C474J5TACAUTO
SMD Auto X8G HT150C 0.47 μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X8G 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)