C2220C474J5RAC7800
Mfr.Part #
C2220C474J5RAC7800
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 2220
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm)
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
X7R
Product Depth (mm) :
5
Voltage :
50VDC
Series :
SMD Comm X7R
Tolerance :
5%
Product Height (mm) :
1.1
Dielectric :
X7R
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Product Status :
Active
Packaging :
Tape and Reel
ECCN (US) :
EAR99
Package / Case :
Mounting :
Surface Mount
Construction :
Flat
Termination Style :
Pad
Applications :
Bypass, Decoupling
Ratings :
Product Length (mm) :
5.7
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Lead Spacing :
Features :
Thickness (Max) :
0.049 (1.25mm)
Height - Seated (Max) :
Base Product Number :
C2220C
Size (mm) :
5.7 X 5 X 1.1
Microwave Application :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
0.47 µF
Case Style :
Ceramic Chip
Lead Style :
Number of Terminals :
2
Capacitance Value :
0.47uF
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C2220C474J5RAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:2220, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, C2220C474J5RAC7800 pinout, C2220C474J5RAC7800 datasheet PDF, C2220C474J5RAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C2220C474J5RAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C2220C474J5RAC7800
SMD Comm X7R 0.47 µF 50V Ceramic Capacitor 5% X7R 0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2220
C2220C474J5RAC7800 Overview
Programs on this device are of 0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm) size/dimension.Generally, capacitance is the ratio between a conductor's electric charge and the potential difference (or voltage) between them. This device has 0.47uF capacitance value.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
C2220C474J5RAC7800 Features
a size/dimension of 0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm)
a capacitance value of 0.47uF