C2220C474J1RAC7800
Mfr.Part #
C2220C474J1RAC7800
Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R 2220
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
1.1mm
Package / Case :
Tolerance :
5%
Length :
5.6mm
Radiation Hardening :
No
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated DC :
100V
Pbfree Code :
yes
Depth :
5mm
Capacitance :
470nF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
KEMET C2220C474J1RAC7800
470nF Ceramic Capacitor 5% 2220
C2220C474J1RAC7800 Overview
Stable operation requires a temperature higher than -55°C.The voltage - Rated DC of 100V allows it to function.
C2220C474J1RAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 100V