C2220C393KCRAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C2220C393KCRAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.039UF 500V X7R 2220
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
10%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Depth :
5mm
Capacitance :
39nF
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
X7R
Height :
1.4mm
Voltage - Rated DC :
500V
Length :
5.6mm
KEMET C2220C393KCRAC7800
39nF Ceramic Capacitor 10% 2220
C2220C393KCRAC7800 Overview
The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.Ceramic capacitor runs on voltage of 500V - Rated DC.
C2220C393KCRAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 500V