C2220C334MCR2CAUTO
Mfr.Part #
C2220C334MCR2CAUTO
Package / Case
Stacked SMD, 2 J-Lead
Datasheet
Download
Description
CER CAP
Ceramic Capacitors
Length :
5.7 mm
Brand :
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminals :
2
Class :
Class 2
JESD-609 Code :
e3
Size Code :
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500 V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Dielectric :
X7R
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Product Type :
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Surface Mount :
yes
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
Height :
5 mm
Ratings :
AEC-Q200
Negative Tolerance :
20%
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Features :
Low ESL, High Voltage
Termination Style :
SMD/SMT
Qualification :
AEC-Q200
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Reference Standard :
Positive Tolerance :
20%
Base Product Number :
C2220C
Packaging :
MouseReel
Series :
KPS SMD Auto X7R HV
RoHS :
Details
Voltage - Rated :
500V
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±20%
Product :
General Type MLCCs
Width :
5 mm
Capacitance :
0.33 µF
Terminal Shape :
J BEND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Subcategory :
Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
Failure Rate :
Pbfree Code :
Thickness (Max) :
0.217" (5.50mm)
Termination :
Standard
HTS Code :
Package / Case :
Stacked SMD, 2 J-Lead
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Type :
High Voltage X7R Dielectric Commercial MLCCs
Lead Style :
J-Lead
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Product Status :
Active
KEMET C2220C334MCR2CAUTO
KPS SMD Auto X7R HV 0.33 μF 500V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC Stacked SMD, 2 J-Lead
C2220C334MCR2CAUTO Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm).This part is described as having 20% tolerance as a negative tolerance.The part exhibits a tolerance of 20% in terms of positive tolerance.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
C2220C334MCR2CAUTO Features
a size/dimension of 0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
a tolerance of 20%
a tolerance of 20%