C2220C334K1GAC7800
Mfr.Part #
C2220C334K1GAC7800
Description
CAP CER 0.33UF 100V NP0 2220
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size (mm) :
5.7 X 5 X 1.7
Size / Dimension :
0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm)
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Failure Rate :
Packaging :
Tape and Reel
Ratings :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Construction :
Flat
Thickness (Max) :
0.073 (1.85mm)
Tolerance :
10%
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Series :
SMD Comm C0G
Dissipation Factor (%) :
0.1
Mounting :
Surface Mount
Equivalent Series Resistance Type :
Extreme Low
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination Style :
Pad
Product Depth (mm) :
5
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Length (mm) :
5.7
Dielectric :
C0G
Voltage :
100Vdc
Lead Spacing :
ECCN (US) :
EAR99
Package / Case :
Microwave Application :
No
Capacitance :
0.33 µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
100V
Height - Seated (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Features :
Low ESL
Number of Terminals :
2
Base Product Number :
C2220C
Product Height (mm) :
1.7
Case Style :
Ceramic Chip
Capacitance Value :
0.33uF
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C2220C334K1GAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:100Vdc, Package / Case:2220, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, C2220C334K1GAC7800 pinout, C2220C334K1GAC7800 datasheet PDF, C2220C334K1GAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C2220C334K1GAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C2220C334K1GAC7800
SMD Comm C0G 0.33 µF 100V Ceramic Capacitor 10% C0G, NP0 0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2220
C2220C334K1GAC7800 Overview
A 0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm) size/dimension program is available for this device.Using this device, the capacitance value is 0.33uF, which is the ratio between the electric charge on each conductor and the potential difference (i.e., voltage) between them.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G, NP0.
C2220C334K1GAC7800 Features
a size/dimension of 0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm)
a capacitance value of 0.33uF