C2220C334JBRAC7800
Mfr.Part #
C2220C334JBRAC7800
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.33UF 630V X7R 2220
Stock
95
In Stock :
95
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Class :
Class 2
Tolerance :
±5%
Termination :
Standard
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated :
630V
Ratings :
Capacitance :
0.33 µF
Type :
High Voltage X7R Dielectric Commercial MLCCs
Product :
General Type MLCCs
Length :
5.7 mm
Series :
SMD Comm X7R HV
Applications :
GENERAL PURPOSE
Failure Rate :
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Base Product Number :
C2220C
Product Status :
Active
Lead Spacing :
Temperature Coefficient :
X7R
Features :
Low ESL, High Voltage
Package :
Digi-Reel?
Width :
5 mm
Height - Seated (Max) :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Subcategory :
Capacitors
KEMET C2220C334JBRAC7800
SMD Comm X7R HV 0.33 μF 630V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)