C2220C333KDGACAUTO
Mfr.Part #
C2220C333KDGACAUTO
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
COMSMDHIVOLTAGE.033UF 1000V
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Type :
High Voltage C0G Dielectric Commercial MLCCs
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Capacitance :
0.033 µF
Height :
2.5 mm
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Width :
5 mm
Product Status :
Active
Applications :
Automotive
Product :
Automotive MLCCs
Base Product Number :
C2220C
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Package :
Cut Tape (CT)
Lead Style :
Length :
5.7 mm
Features :
Low ESL, High Voltage
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dielectric :
C0G (NP0)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Type :
Ceramic Capacitors
Termination :
Standard
Tolerance :
±10%
Ratings :
AEC-Q200
Series :
SMD Auto C0G HV
Class :
Class 1
KEMET C2220C333KDGACAUTO
SMD Auto C0G HV 0.033 μF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
C2220C333KDGACAUTO Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm).In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
C2220C333KDGACAUTO Features
a size/dimension of 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)