C2220C274KBRAC7800
Mfr.Part #
C2220C274KBRAC7800
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.27UF 630V X7R 2220
Stock
503
In Stock :
503
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
31 Weeks
Tolerance :
±10%
Series :
SMD Comm X7R HV
Feature :
Low ESL, High Voltage
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
2013
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Capacitance :
0.27μF
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Voltage - Rated :
630V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
KEMET C2220C274KBRAC7800
SMD Comm X7R HV 0.27μF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)