C2220C273MBGACAUTO
Mfr.Part #
C2220C273MBGACAUTO
Package / Case
2220 (5650 Metric)
Datasheet
Download
Description
COMSMDHIVOLTAGE.027UF 630V
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Status :
Active
Class :
Class 1
Lead Free :
Lead Free
Lead Spacing :
Product :
General Type MLCCs
Package / Case :
2220 (5650 Metric)
Type :
High Voltage C0G Dielectric Commercial MLCCs
Failure Rate :
Termination Style :
SMD/SMT
Lead Style :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
Product Type :
Ceramic Capacitors
RoHS :
Details
Tolerance :
20 %
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Voltage Rating (DC) :
630 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Subcategory :
Capacitors
Max Operating Temperature :
125 °C
Weight :
480.014126 mg
Tradename :
FT-CAP
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Width :
5 mm
Capacitance :
0.027 uF
Applications :
Automotive
Dielectric :
C0G (NP0)
Termination :
Standard
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Ceramic
Base Product Number :
C2220C
Voltage - Rated :
630V
Size / Dimension :
0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm)
Qualification :
AEC-Q200
Thickness (Max) :
0.106 (2.70mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
Low ESL, High Voltage
Series :
SMD Auto C0G HV
Packaging :
MouseReel
Length :
5.7 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Brand :
KEMET C2220C273MBGACAUTO
SMD Auto C0G HV 0.027 uF Capacitor 20 % MouseReel Surface Mount, MLCC 0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 125°C 2220 (5650 metric)
C2220C273MBGACAUTO Overview
High efficiency requires an operating temperature of -55°C ~ 125°C.
C2220C273MBGACAUTO Features
an operating temperature of -55°C ~ 125°C