C2220C244KDRLCAUTO
Mfr.Part #
C2220C244KDRLCAUTO
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
X7R WITH KONNEKT TECHNOLOGY 2220
Stock
294
In Stock :
294
Ceramic Capacitors
Brand :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Class :
Class 2
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Package :
Cut Tape (CT)
Packaging :
MouseReel
Termination Style :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
X7R
RoHS :
Details
Features :
Low ESL (Stacked), High Voltage
Capacitance :
0.24 μF
Tolerance :
±10%
Product Status :
Active
Tradename :
KONNEKT
Size / Dimension :
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Termination :
Standard
Height - Seated (Max) :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Failure Rate :
Dielectric :
X7R
Width :
5 mm
Product :
General Type MLCCs
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Type :
X7R with KONNEKT Commercial and Automotive Grade MLCCs
Ratings :
AEC-Q200
Capacitance Tolerance :
± 10%
Thickness (Max) :
0.217" (5.50mm)
Applications :
Automotive
Subcategory :
Capacitors
Base Product Number :
C2220C
Lead Spacing :
Lead Style :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Series :
KONNEKT Auto X7R
Length :
5.7 mm
Qualification :
AEC-Q200
KEMET C2220C244KDRLCAUTO
KONNEKT Auto X7R 0.24 μF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)