C2220C225MAR2CT500
Mfr.Part #
C2220C225MAR2CT500
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 250V X7R SMD - 500
Ceramic Capacitors
Dielectric :
X7R
RoHS :
Details
Class :
Class 2
Lead Spacing :
Packaging :
MouseReel
Voltage - Rated :
250V
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Series :
KPS SMD Comm X7R
Lead Style :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product :
General Type MLCCs
Height - Seated (Max) :
Subcategory :
Capacitors
Base Product Number :
C2220C
Size / Dimension :
0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Ratings :
Features :
Low ESL (Stacked)
Tolerance :
±20%
Capacitance :
2.2 μF
Type :
KPS X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs
Applications :
Boardflex Sensitive
Brand :
Width :
5 mm
Termination :
Standard
Product Status :
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Length :
5.7 mm
Temperature Coefficient :
X7R
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Failure Rate :
Thickness (Max) :
0.217" (5.50mm)
KEMET C2220C225MAR2CT500
KPS SMD Comm X7R 2.2 μF 250V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
C2220C225MAR2CT500 Overview
A program's size/dimension is 0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm) for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
C2220C225MAR2CT500 Features
a size/dimension of 0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)