C2220C225M1R2CAUTO
Mfr.Part #
C2220C225M1R2CAUTO
Package / Case
Stacked SMD, 2 J-Lead
Description
CAP CER 2.2UF 100V X7R SMD
Ceramic Capacitors
Lead Style :
J-Lead
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
5.0038mm
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
Thickness (Max) :
0.217 5.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Low ESL (Stacked)
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.236Lx0.197W 6.00mmx5.00mm
Voltage - Rated DC :
100V
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
100V
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
2.2μF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Weight :
480.014126mg
Case Code (Imperial) :
Length :
5.9944mm
Series :
KPS SMD Auto X7R
Package / Case :
Stacked SMD, 2 J-Lead
Thickness :
5.5118mm
KEMET C2220C225M1R2CAUTO
KPS SMD Auto X7R 2.2μF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.236Lx0.197W 6.00mmx5.00mm -55°C~125°C Low ESL (Stacked) Surface Mount, MLCC Stacked SMD, 2 J-Lead
C2220C225M1R2CAUTO Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.236Lx0.197W 6.00mmx5.00mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 100V, it can operate.
C2220C225M1R2CAUTO Features
a size/dimension of 0.236Lx0.197W 6.00mmx5.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V