C2220C224J1GACAUTO
Mfr.Part #
C2220C224J1GACAUTO
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
SMD AUTO C0G, CERAMIC, 220NF, 5%
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Termination :
Standard
Tolerance :
±5%
Applications :
Automotive
Height - Seated (Max) :
Dielectric :
C0G (NP0)
Thickness (Max) :
0.057" (1.45mm)
Product :
Automotive MLCCs
Termination Style :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Ratings :
AEC-Q200
Height :
1.3 mm
Features :
Low ESL
Series :
SMD Auto C0G
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Style :
Voltage - Rated :
100V
Product Status :
Active
Width :
5 mm
Package :
Digi-Reel?
Subcategory :
Capacitors
Lead Spacing :
Failure Rate :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Product Type :
Ceramic Capacitors
Length :
5.7 mm
Capacitance :
0.22 µF
KEMET C2220C224J1GACAUTO
SMD Auto C0G 0.22 μF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)