C2220C223F5GAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C2220C223F5GAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.022UF 50V NP0 2220
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.061 (1.55mm)
Product Status :
Active
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm)
Features :
Low ESL
Voltage - Rated DC :
50V
Failure Rate :
Series :
SMD Comm C0G
Dielectric Material :
Ceramic
Height - Seated (Max) :
Length :
5.6mm
Height :
1mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
Capacitance :
22nF
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
1%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Ratings :
Lead Style :
Voltage - Rated :
50V
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
Depth :
5mm
Dielectric :
C0G
Pbfree Code :
yes
Base Product Number :
C2220C
Lead Free :
Lead Free
KEMET C2220C223F5GAC7800
SMD Comm C0G 22nF 50V Ceramic Capacitor 1% C0G, NP0 0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2220
C2220C223F5GAC7800 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm).The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
C2220C223F5GAC7800 Features
a size/dimension of 0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm)
with C0G, NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V