C2220C221KHRACAUTO
Mfr.Part #
C2220C221KHRACAUTO
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 3KV X7R 2220
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, 7 INCH
Height :
1.6 mm
Capacitance :
220 pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±10%
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package :
Cut Tape (CT)
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated :
3000V (3kV)
Failure Rate :
HTS Code :
Positive Tolerance :
10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000 V
Size / Dimension :
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Width :
5 mm
Number of Terminals :
2
Series :
SMD Auto X7R HV
Length :
5.7 mm
Features :
Low ESL, High Voltage
Reference Standard :
AEC-Q200
Base Product Number :
C2220C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Negative Tolerance :
10%
Lead Spacing :
Product Status :
Active
Temperature Characteristics Code :
X7R
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
ECCN Code :
EAR99
KEMET Corporation
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Height - Seated (Max) :
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Style :
Size Code :
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Temperature Coefficient :
X7R
KEMET C2220C221KHRACAUTO
SMD Auto X7R HV 220 pF 3000V (3kV) Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
C2220C221KHRACAUTO Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm).Speaking of negative tolerance, this part is characterised to have 10% tolerance.As far as positive tolerance is concerned, this part exhibits a tolerance of 10%.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.
C2220C221KHRACAUTO Features
a size/dimension of 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
a tolerance of 10%
a tolerance of 10%