C2220C204KCGLCAUTO
Mfr.Part #
C2220C204KCGLCAUTO
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
C0G WITH KONNEKT TECHNOLOGY 2220
Stock
301
In Stock :
301
Tolerance :
±10%
Dielectric :
C0G (NP0)
Package :
Digi-Reel?
Voltage - Rated :
500V
Length :
5.7 mm
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Size / Dimension :
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Failure Rate :
Thickness (Max) :
0.217" (5.50mm)
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Capacitance Tolerance :
± 10%
Class :
Class 1
Product :
General Type MLCCs
Brand :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Type :
C0G with KONNEKT Commercial Grade MLCCs
Height - Seated (Max) :
Ratings :
AEC-Q200
Product Type :
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Packaging :
MouseReel
Subcategory :
Capacitors
Termination Style :
SMD/SMT
Width :
5 mm
Product Status :
Active
Lead Style :
Capacitance :
0.2 μF
Qualification :
AEC-Q200
Termination :
Standard
Features :
Low ESL (Stacked), High Voltage
Applications :
Automotive
Lead Spacing :
Series :
KONNEKT Auto C0G
RoHS :
Details
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
KEMET C2220C204KCGLCAUTO
KONNEKT Auto C0G 0.2 μF 500V Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)