C2220C202KHGLCAUTO
Mfr.Part #
C2220C202KHGLCAUTO
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
C0G WITH KONNEKT TECHNOLOGY 2220
Stock
300
In Stock :
300
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Failure Rate :
Product :
General Type MLCCs
Capacitance :
2000 pF
Type :
C0G with KONNEKT Commercial Grade MLCCs
RoHS :
Details
Applications :
Automotive
Lead Spacing :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Subcategory :
Capacitors
Termination :
Standard
Package :
Digi-Reel?
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Length :
5.7 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Ratings :
AEC-Q200
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Tolerance :
±10%
Features :
Low ESL (Stacked), High Voltage
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Qualification :
AEC-Q200
Class :
Class 1
Brand :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Packaging :
MouseReel
Capacitance Tolerance :
± 10%
Dielectric :
C0G (NP0)
Width :
5 mm
Size / Dimension :
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage - Rated :
3000V (3kV)
Thickness (Max) :
0.217" (5.50mm)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Series :
KONNEKT Auto C0G
KEMET C2220C202KHGLCAUTO
KONNEKT Auto C0G 2000 pF 3000V (3kV) Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)