C2220C164KFRLCAUTO
Mfr.Part #
C2220C164KFRLCAUTO
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
X7R WITH KONNEKT TECHNOLOGY 2220
Stock
16
In Stock :
16
Ceramic Capacitors
Series :
KONNEKT Auto X7R
Size / Dimension :
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Lead Style :
Termination :
Standard
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS :
Details
Thickness (Max) :
0.217" (5.50mm)
Capacitance :
0.16 μF
Ratings :
AEC-Q200
Package :
Cut Tape (CT)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Tolerance :
±10%
Base Product Number :
C2220C
Brand :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
X7R
Product Type :
Ceramic Capacitors
Capacitance Tolerance :
± 10%
Subcategory :
Capacitors
Packaging :
MouseReel
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Lead Spacing :
Applications :
Automotive
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Voltage - Rated :
1500V (1.5kV)
Length :
5.7 mm
Tradename :
KONNEKT
Height - Seated (Max) :
Type :
X7R with KONNEKT Commercial and Automotive Grade MLCCs
Dielectric :
X7R
Class :
Class 2
Features :
Low ESL (Stacked), High Voltage
Product :
General Type MLCCs
Termination Style :
SMD/SMT
Qualification :
AEC-Q200
Width :
5 mm
KEMET C2220C164KFRLCAUTO
KONNEKT Auto X7R 0.16 μF 1500V (1.5kV) Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)